Дослідники Центру опублікували статтю «Illusion of stability: An empirical analysis of inflation data manipulation by russia after 2022», яка розвінчує один із міфів про економіку країни-агресора, яка начебто стійко тримає санкційний удар. Насправді все просто: економічного дива не існує, а є брехня російської статистики.
В журналі Public and Municipal Finance (індексується в базі Scopus) вийшла стаття, в написанні якої взяли участь дослідники Центру Пластун Олексій та Воронцова Ганна.
Alex Plastun, Anna Vorontsova, Yaroslava Slyvka, Olha Yatsenko, Liudmyla Huliaieva, Victor Sukhonos and Ruslan Bilokin (2024). Illusion of stability: An empirical analysis of inflation data manipulation by russia after 2022. Public and Municipal Finance, 13(2), 68-82. doi:10.21511/pmf.13(2).2024.07
У статті досліджується уявна стійкість економіки Росії в умовах суворих санкцій, а саме потенційна фальсифікація економічних даних для демонстрації зростання. Гіпотеза полягає в тому, що співвідношення між офіційним рівнем інфляції та індексом-дефлятором FMCG протягом 2019–2021 років суттєво відрізняється від такого у 2022–2024 роках. Статистичні методи, такі як кореляційний аналіз, тести причинності Грейнджера та тести на відмінності (наприклад, t-тести та тести Вілкоксона), використовуються разом із моделями векторної авторегресії (VAR) і стійкими лінійними регресіями. Дослідження охоплює період до вторгнення (2019–2021) і період після вторгнення (2022–2024), зосереджуючись на таких показниках, як офіційний рівень інфляції, інфляційні очікування, CPI та індекс дефлятора FMCG. Результати показують перехід від прямої до зворотної кореляції між офіційною інфляцією та дефлятором FMCG після 2022 року, що свідчить про маніпуляції даними. Моделі до 2022 року передбачають інфляцію в 2-3 рази вище, ніж моделі після 2022 року та офіційна статистика, що викликає занепокоєння щодо достовірності економічних даних країни-агресора. Подальші дослідження мають вивчити інші непрямі економічні показники, такі як виробництво електроенергії та вантажоперевезення, щоб отримати додаткові докази фальсифікації даних.
З повним текстом статті можна ознайомитись за наступним посиланням.